آشنایی مختصری با فناوری نانو و مزایای استفاده از این تکنولوژی در ساخت لوله و اتصالات

فناوري نانو يكي از مدرنترين فناوري هاي روز دنياست كه داراي خصوصياتي منحصر به فرد با كاربردهايي در تمام زمينه هاي علم و فناوري است.
فناوري نانو يعني بررسي مواد در ابعاد اتمي يا ملكولي و يا بررسي مواد در مقياس يك ميليارديم آن. اين ساده ترين و عاميانه ترين تعريفي است كه مي توان از فناوري نانو ارائه داد.
در ساخت لوله و اتصالات نانو، با بکاربردن نانومواد علاوه بر کاهش قابل توجه صدای ایجاد شده، خواص مکانیکی آن از جمله مقاومت در برابر ضربه و کاهش شکنندگی نیز بهبود یافته است.
اضافه کردن پرکننده ها به محصولات پلیمری باعث افزایش شکنندگی در لوله هایی از این جنس، به خصوص در دمای پایین تر از پنج درجه سانتی گراد می شود، اما با افزودن نانوذرات و قرارگرفتن این مواد بین ذرات پرکننده، ضربه پذیری و خواص الاستیک لوله ها نیز بهبود می یابد.
پرکننده‌های نانویی باعث افزایش استحکام، مدول و چقرمگی زمینه پلیمری می‌شود. این خواص غیر معمول به دلیل سطح ویژه بسیار بالای نانوذرات است.
   با استفاده از فناوری نانو، استحکام در برابر ضربه در لوله های UPVC تا بیش از 4 برابر استاندارد و در اتصالات حداقل 8 برابر استاندارد افزایش می یابد.

مزاياي لوله هاي PVC

  1-اتصال بسیار آسانتر و سریعتر نسبت به سایر لوله‌ها
2-عدم احتیاج به رنگ آمیزی در نصب روکار .
3-دارای وزن سبک و نصب آسان در بین سقف کاذب و مکانهایی که دسترسی بدان مشکل است
4- قطر خارجی کمتر در مقایسه با لوله‌های دیگر و جاسازی و اجرای آسان در داخل دیوار
5-مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی
6-ضریب زبری کمتر نسبت به پلی اتیلن و pp
7-انبساط/انقباض طولی کمتر نسبت به پلی اتیلن و pp
8-مدول الاستیسیته بالاتر نسبت به پلی اتیلن و pp
9-تحمل حرارتی بالا، تا ۴۵۷ درجه سانتی گراد و قابلیت خود خاموش شوندگی بعد از جدا شدن از منبع آتش
9-وابستگی کم به نفت نسبت به پلی اتیلن و pp
10-قیمت بسیار مناسب نسبت به پلی اتیلن و pp
   

مختصری درباره PVC

پلی‌وینیل کلراید (به انگلیسی: Polyvinyl chloride) یا پی‌وی‌سی (PVC) نوعی پلاستیک بسیار پرکاربرد است. در شرایط حاضر یکی از ارزشمندترین محصولات صنعت پتروشیمی است. به طور عمومی بیشتر از ۵۰٪ از پی وی سی ساخت بشر در ساختمان سازی استفاده می‌شود؛ زیرا پی وی سی ارزان بوده و به سادگی سر هم‌بندی می‌شود. در سالهای اخیر پی وی سی جایگزین مواد ساختمان سازی سنتی نظیر چوب، سیمان و سفال در بسیاری از مناطق شده است. PVC اغلب برای لوله کشی آب و فاضلاب به علت ارزان بودن طبیعی و انعطاف‌پذیر بودن استفاده می‌شود.